Zaczęło się od ekologicznych akcji łączących pokolenia: „Zasadź ze mną drzewo, Dziadku!” i „Zasiej ze mną łąkę kwietną, Babciu!”.
Potem pojawił się listek Karolinexu na plastikowe zakrętki i cykliczne zbiórki elektrośmieci.
Następnie sukcesywnie zaczęły się wymiany zwykłych śmietników na zestawy do segregowania śmieci w salach i na korytarzach szkolnych oraz stałe przypominanie, jak ta segregacja ma wyglądać.
Było też włączenie się w akcję Fundacji ABCXXI „OCALIMY ŚWIAT!” i kontynuacja corocznego „Sprzątania świata”.
Pojawił się także superpomysł - zaplanowany na coroczny - pod nazwą „Wyprzedaż garażowa”, która ma pomóc ograniczyć konsumpcjonizm i dać drugie życie rzeczom.
No i był plan, żeby wyeliminować z cateringu jednorazowy plastik oraz oszczędzić wodę, którą przedszkolaki ciągle zapominały zakręcać…
I wtedy pojawiły się ONE: panie Marta Seweryn, Agnieszka Tomasik-Świderska i Agnieszka Rozwadowska, czyli Carbon Footprint Foundation.
Zaproponowali nam 20 000 zł z tzw. LOKALNEGO OFFSETU WĘGLOWEGO w zamian za szereg kolejnych działań proekologicznych, a zwłaszcza zmniejszających ŚLAD WĘGLOWY.
Dzięki temu mogliśmy zaopatrzyć się w:
1. naczynia i energooszczędną zmywarkę do nich,
2. nowe, energooszczędne podgrzewacze wody (w miejsce starych, ogromnych, pożerających prąd bojlerów),
3. oszczędzające wodę krany na fotokomórkę
4. wymienić ok.25% starej instalacji elektrycznej na nową!
Oprócz tego mieliśmy też i w oddziale przedszkolnym i w szkole szkolenie o śladzie węglowym.
A po drodze była fantastyczna akcja pod nazwą „Maj na rowerach”, która naprawdę zmieniła „zwyczaje transportowe” nie tylko wielu uczniów, ale także ich rodziców i dziadków, którzy także w czerwcu, wrześniu i październiku - jeśli pogoda pozwala - nadal przyjeżdzają do szkoły na rowerach!
W dalszych planach jest niezależność energetyczna z fotowoltaiką i pompą ciepła - nasze wielkie marzenie!
Wszystkie te działania (a najważniejsza jest ich stałość, cykliczność) znalazły uznanie w oczach jurorów konkursu Carbon Footprint Challenge Award, do którego zostaliśmy nominowani razem z czterema innymi szkołami w woj. Małopolskim.
I tak 7 października w sali teatralnej ICE Kraków podczas trwającego niemal cały dzień wydarzenia o nazwie Carbon Footprint Summit okazało się na gali rozdania nagród, że nasza szkoła TĘ NAGRODĘ OTRZYMAŁA! Odebrała ją dyrektorka szkoły, pani Anna Kaziród.
Wspaniały i ogromnie wzruszający moment!