Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu przyszedł czas na świąteczne przygotowania i dekoracje. Przedszkolaki pilnie pracowały: były ogrodnikami i sadziły kwiatki, były też artystami i artystkami i stworzyły piękne wielkanocne ozdoby. Będą teraz cieszyły oko domowników i gości, którzy odwiedzą ich w czasie świąt.
Mali ogrodnicy
- 2
II Olkuski Turniej Szachowy
W minioną sobotę, 23 marca, odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury II Olkuski Turniej Szachowy o kategorię, do którego zaproszeni zostali uczniowie szkół z terenu gminy Olkusz i uczestnicy zajęć szachowych MOK. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II, Makar Machula, który po sześciu rozgrywkach uplasował się w pierwszej połowie stawki (10. miejsce na 22 uczestników w swojej kategorii wiekowej, do lat 10) i zdobył V kategorię szachową! Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a laureaci pierwszych trzech miejsc - nagrody. Wszystkim gratulujemy serdecznie, a Makarowi dziękujemy za podjęcie wyzwania.
Wielkanocna ozdoba - konkurs
Dużym zaangażowaniem wykazały się w ostatnim czasie nasze przedszkolaki i ich rodzice, którzy odpowiedzieli na ogłoszony przez wychowawczynię, panią Beatę Madejską, konkurs na wspólną - dziecka i rodzica - ozdobę wielkanocną.
Poza wyraźną symboliką i ogólnym „wrażeniem artystycznym”, głównym kryterium w konkursie był możliwie największy, widoczny wkład dziecka w pracę plastyczną. Jury w składzie: dyrektor Anna Kaziród oraz pani Sylwia Woźniczko, wyłoniło zwycięzców i tak:
I miejsce zajęła Lenka Rakowska,
II miejsce - Nina Ziarnik,
III miejsce - Kajetan Jarosiński.
Wszyscy dziecięcy uczestnicy otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody, a rodzice - serdeczne podziękowania.
Eko Marzanna
W czwartek, 21 marca na rynku w Olkuszu dzieci ze szkół podstawowych powitały wiosnę. Wydarzenie miało formę konkursu i zostało przygotowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Olkuskiej we Współpracy ze Stowarzyszeniem Motocykliści Wolbromscy. W akcję zaangażowali się uczniowie: Szkoły Podstawowej numer 1 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej numer 3 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej numer 10 w Olkuszu, Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Braciejówce, Szkoły Podstawowej w Zawadzie oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Wspaniała Marzanna autorstwa naszych artystek pod wodzą Milenki Stochel i opieką pani Katarzyny Klich-Kury, zdobyła wyróżnienie w tym konkursie. Po zakończeniu konkursu i rozdaniu nagród marzanny zostały przewiezione przez motocyklistów z Wolbromia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Olkuszu.
Climate Classik Poland
Mamy świetną wiadomość: nasza szkoła została beneficjentem projektu offsetu lokalnego zainicjowanego i realizowanego przez Carbon Footprint Foundation! Stroną finansującą to zadanie jest Cycling4Climat - organizatorzy rowerowych rajdów Climate Classic Poland, którzy mobilizują uczestników, kibiców i obserwatorów do podjęcia indywidualnych i zbiorowych kroków na rzecz klimatu. Równocześnie mają świadomość, że absolutnie każde działanie generuje ślad węglowy - także ich akcja przeprowadzona w Polsce. Wykazując się więc odpowiedzialnością postanowili zrekompensować swoje emisje CO2 inwestując w lokalny offset, a Fundacja Carbon Footprint zarekomendowała właśnie naszą szkołę. Stało się tak, ponieważ od jakiegoś czasu nasze działania także nakierowujemy właśnie na środowisko i klimat, a tego egzemplifikacją są nasze akcje, takie jak: „Zasadź ze mną drzewo, Dziadku”, „Zasiej ze mną łąkę kwietną, Babciu”, remont szkoły z wymianą instalacji elektrycznej na nową, czy „Wyprzedaż Garażowa” w duchu „zero waste”.
Naszym celem jest w przyszłości stać się bardziej lub najlepiej całkowicie niezależnymi energetycznie. Daleka droga do tego, ale my już postawiliśmy na niej nasze pierwsze kroki, a offset od Cycling4Climat bardzo nam w tym pomoże, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!
W ramach offsetu zakupione zostały: nowoczesna zmywarko- wyparzarka, która była konieczna do całkowitego wyeliminowania plastiku pochodzącego z cateringu w naszej szkole. Krany na fotokomórkę, które zostaną zainstalowane w naszych łazienkach pozwolą na dużą oszczędność wody (dzieci często zapominają o zakręceniu kranu…) i energooszczędne podgrzewacze wody w miejsce starych, pożerających prąd bojlerów to realne oszczędności, nie tylko widoczne w rachunkach, ale też właśnie w śladzie węglowym naszej szkoły. Przeprowadzony zostanie również kolejny etap wymiany instalacji elektrycznej, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i rozwoju potencjału wszelkich inwestycji dążących do naszej niezależności energetycznej.
Darczyńcom z Climate Classik oraz Fundacji Carbon Foorptint serdecznie dziękujemy!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pomagamy Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zawadzie zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć odpady przeznaczając całą nadwyżkę z zeszłorocznego rajdu na sfinansowanie:
20% wymiany instalacji elektrycznej
Zmywarko-wyparzarki do kuchni celem rezygnacji z jednorazowych plastikowych naczyń (10-cio krotnie mniejszy ślad węglowy)
Wymiany bojlerów na wodę na nowoczesne urządzenia grzewcze (redukcja zużycia prądu o 15-25%)
Instalacji kranów na fotokomórkę (60% mniejsze zużycie wody)
Jak już wiecie celem Climate Classic Poland jest propagowanie zrównoważonego rozwoju i zachęcenie Was do zmiany zachowań. Każda aktywność, również nasz rajd, ma swój ślad węglowy. Transport uczestników, obsługa wydarzenia, materiały promocyjne, napoje i posiłki…
Ślad węglowy rajdu Climate Classic Gdańsk 2023 to 23 tony CO2. Zdecydowanie za dużo. Cel na 2024 obniżyć ten wynik! W ramach częściowej rekompensaty pomożemy trwale zredukować ślad węglowy SP w Zawadzie.
„Naszym celem jest w przyszłości stać się bardziej lub najlepiej całkowicie niezależnymi energetycznie. Daleka droga do tego, ale my już postawiliśmy na niej nasze pierwsze kroki, a offset od Climate Classic Poland bardzo nam w tym pomoże, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni!” - Anna Kaziród, dyrektor SP w Zawadzie
Modernizacja placówki daje też potencjał dalszym działaniom i integrację odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.
Carbon Footprint Foundation wspiera nas logistycznie w realizacji projektu. Ze szkołą w Zawadzie realizuje również cykl warsztatów o śladzie węglowym i ekologii w ramach projektu Youth4Climate.
“Świadomość organizatorów wydarzenia w obszarze kosztów środowiskowych jego realizacji jest w mojej ocenie niezwykła. Dzięki takim wydarzeniom, jak Climate Classic Poland wiedza o zmianach klimatu, jego skutkach, sposobach na przeciwdziałanie i adaptację - ma szansę wybrzmiewać mocniej i trafiać do szerszej grupy odbiorców. Sądzę, że sens mają dziś wyłącznie wydarzenia, które mierzą swoje niekorzystne oddziaływanie na środowisko, a następnie podejmują aktywności ograniczające ten wpływ. Dziękuję Climate Classic Poland za wyjątkowa współpracę. Bo ekologia się opłaca - każdemu i wszystkim.”
- Agnieszka Rozwadowska - Prezeska Fundacji oraz dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju Grupy Columbus
Konkurs matematyczny "Kangur"
W XXXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur" wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły, którzy na rozwiązanie zadań mieli 75 minut. Uczniowie rozwiązywali test konkursowy w 4 kategoriach:
1. Żaczek - kl. II - Piotr i Makar;
2. Maluch - kl.III-IV - Natalia, Ola, Nadia, Anita, Hania;
3. Beniamin - kl.V-VI - Ania, Milena, Krzyś, Kevin, Piotr, Samuel;
4. Kadet - kl.VII - Lena i Wiktoria.
Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Katarzyna Woszczek.
4
Pierwszy Dzień Wiosny
Program Pierwszego Dnia Wiosny, czyli 21 marca, był w naszej szkole bardzo rozbudowany i urozmaicony. Dodatkowo dziś jeszcze liczna grupa naszych uczniów uczestniczyła w konkursie Kangur Matematyczny, więc także i to wydarzenie musiało być uwzględnione w programie. A po konkursie wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w gali rozdania statuetek Złotego Zająca w konkursach, które ogłoszone zostały w ramach kończącego się dziś Miesiąca Języka Ojczystego. I tak: w konkursie poetyckim, w którym należało w formie wiersza lub rymowanki sławić mowę ojczystą, Złotego Zająca otrzymała Hania Sarota (kl IV). W konkursie językowo-graficznym na wykonanie słownika wyrazów dawnych zwyciężyła Milena Stochel (kl V). Natomiast w konkursie „Mistrz Języka Polskiego” sprawdzającym znajomość ortografii, gramatyki, słownictwa i przysłów Złoty Zając powędrował do Ani Orkisz (kl V). Z kolei w zespołowym konkursie plastycznym na plakat promujący język ojczysty wyróżnione Bonem na Zwolnienie z Pytania w danym dniu zostały dwie prace: chłopców z klasy V (drużyna w składzie: Adaś Ćwięczek, Mateusz Kocjan, Krzyś Wróbel i Kevin Ziarnik) oraz uczniów klasy IV (Hania Sarota, Anita Zajega i Antek Półtorak). Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!
Całość przygotowała i przeprowadziła pani Aneta Kuligowska-Rogóż.
Korzystając z okazji podziękowania i książki dla uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w konkursach wiedzowych (Omnibus, Puchacz Piotruś i inne) złożyły też uczniom klas I-III panie Renata Woźniak i Dorota Ćwięczek.
Po gali rozdania nagród przyszedł czas na zaprezentowanie efektów pomysłowości i nieszablonowego podejścia - czyli pokaz tego, co służyć może jako pojemnik na książki w ramach Dnia Bez Plecaka.
I to był moment, w którym nadszedł czas na Escape room "W krainie języka ojczystego" przygotowany przez panią Anetę dla klas IV-VII. Uczniowie, podzieleni na 5 drużyn, mieli do pokonania 5 pokoi z zadaniami z zakresu ortografii oraz gramatyki (fleksji, fonetyki, składni, słowotwórstwa). Za każdy ukończony poziom otrzymywali literkę, z których na koniec musieli ułożyć hasło: JĘZYK - i był to klucz, który otwierał im słodki skarb - pełen przepysznych wiosennych babeczek (tu podziękowania dla mamy Krzysia Wróbla za przepiękne wiosenne babeczki). Wszystkie drużyny, choć w różnym czasie, zdobyły skarb.
Natomiast dla klas I - III pani Sylwia Woźniczko przygotowała wiosenne zabawy. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy drużyny: Żaby, Motyle i Biedronki. „Co to za kwiat z białym dzwoneczkami?”, „A czy żonkil jest żółty?”, „Ułóż rymowankę/rozwiąż zagadkę matematyczną” - to tylko niektóre z zadań, z którymi zmagali się uczniowie, aby na koniec odkryć hasło: „Wiosna radosna!” i w nagrodę z przyjemnością skosztować wiosenne babeczki (najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradziły sobie Biedronki ).
Przy tej okazji chcemy podziękować wszystkim, którzy dołożyli "swoją kredkę" do stworzenia drzew-mandali, które ozdobiły drzwi w ramach wiosennych dekoracji - były to i uczennice, i nauczyciele na czele z panią Katarzyną Woszczek odpowiedzialną za wiosenne dekoracje w tym dniu i współorganizację jego przebiegu.
Oficjalnie kończymy też kiermasz wiosenno-wielkanocny (Rada Rodzicow wspiera nas w marzeniu o pracowni STEAM - o efektach zbiórek informujemy rodziców na bieżąco), który przygotowała i poprowadziła pani Sylwia Woźniczko ze wsparciem - za co ogromne podziękowania - pani Ilony Stochel.
12
Europejski Dzień Logopedy
Europejski Dzień Logopedy (6 marca) w tym roku w naszym oddziale przedszkolnym był wyjątkowy! Niespodziewanie przybyła do dzieci Pani Wiosna z propozycją zabawy ruchowej do piosenki "Maszeruje Wiosna ", a także ciekawostkami na temat przedwiośnia. Przy okazji słuchania wierszyków dzieci poznały znaczenie przysłowia „W marcu, jak w garncu", co miało swoje odniesienie do „logopedycznego parasola" Pani Wiosny. Były na nim kolorowe kwiatki, ale też krople deszczu, a wszystko to na białym tle symbolizującym jeszcze kalendarzową zimę. Ten oryginalny parasol ukrywał także zagadki logopedyczne dla dzieci. Wszyscy sobie świetnie poradzili z wesołą gimnastyką buzi i języka, a następnie wykonali serię ćwiczeń oddechowych. Pani Wiosna była dumna z tak zaangażowanych w pracę przedszkolaków i na koniec obdarowała wszystkich uczestniczących w zajęciach kolorowymi lizakami w kwiatuszki (może nie wszyscy wiedzą że lizanie lizaków to doskonałe ćwiczenie na pionizację języka). W pochodzie Pani Wiosny wystąpiły dziewczynki z klasy III, które przypomniały na pożegnanie, że już wkrótce "kolorowa Pani" zawita na dobre!
Całość przygotowała nasza logopedka, pani Dorota Ćwięczek.
8
Dzień Kobiet w przedszkolu
Nasze przedszkolaki z nie mniejszą pompą obchodziły Dzień Kobiet. Dźwięki disco rozchodziły się z sali przedszkolnej aż miło.
Poniżej parę słów od wychowawczyni, pani Beatki Madejskiej:
„Dzień Kobiet! Dzień Kobiet!
Niech każdy się dowie,
Że dzisiaj święto dziewczynek!
Uśmiechy są dla nich,
Zabawa i taniec,
Piosenka z radia popłynie. Serdecznie dziękuję Wam, Drodzy Rodzice, za przygotowanie niesamowitego poczęstunku dla dzieci oraz zakup kwiatków dla dziewczynek.
Dziękuję również za kwiatki dla mnie”
5
Miesiąc Języka Ojczystego
8 marca wspólną decyzją Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej obchodzony był w naszej szkole w klimacie lat 80. Fantastyczne przebrania w cudnych kolorach świetnie korespondowały ze wszystkimi pięknymi kwiatami, które hojnie wręczała kobietom i kobietkom męska część naszej szkolnej społeczności.
Tego dnia odbyły się także wydarzenia związane z obchodami Miesiąca Języka Ojczystego, już po raz piąty goszczącymi w naszej szkole, a mianowicie turniej z łamańcami językowymi i przysłowiami (zorganizowany przez panie Anetę Kuligowską-Rogóż i Dorotę Ćwięczek) oraz PASOWANIE NA CZYTELNIKA (przygotowane przez panią Renatę Woźniak).
Całe mnóstwo pytań, quizów, zagadek i innych zadań do wykonania czekało na wszystkie drużyny, które wzięły udział w tym turnieju, a także na pierwszoklasistów, których po odebraniu ślubowania pasowała na czytelnika dyrektorka, Anna Kaziród. Duże brawa zebrały nasze pierwszaki, które czytały na głos naprawdę świetnie, a w ramach pamiątki otrzymały zakładki i książki współczesnej bardzo lubianej przez dzieciaki autorki, Justyny Bednarek.
16
Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I - III
We wtorek, 5 marca, odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas I - III, w którym jako laureaci etapu gminnego wzięli udział Ola Mitka i Franek Rogozik. Zaprezentowali się bardzo dobrze recytując swoje utwory wśród najlepszych z najlepszych z powiatu olkuskiego. Tym razem nie znaleźli się na podium, ale otrzymali naprawdę atrakcyjne nagrody za udział (słuchawki i książkę) oraz dyplom, a podczas przemówień organizatorów i zaproszonych gości podkreślano bardzo wysoki poziom występów uczestników konkursu. Dlatego nagrody były przygotowane dla wszystkich dzieci. W przerwie można było obejrzeć aktualną wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, w której odbywał się konkurs.
Olu, Franku, brawo dla Was za podjęty wysiłek i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Przedszkolaki poznają kosmos
Nasze przedszkolaki rozpoczęły kosmiczny tydzień. Mają w planach poznanie planet i w ogóle całego Układu Słonecznego oraz podróże kosmiczne. A pomoże im w tym specjalna rakieta skonstruowana przez panią Beatkę.
Będą się też zastanawiać, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy ufoludki istnieją.
Naprawdę ciekawy tydzień ich czeka.
5
TROPEM WILCZYM
Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w akcji pod nazwą "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" https://www.facebook.com/TropemWilczym/ - projekcie upamiętniającym żołnierzy z okresu II wojny światowej oraz lat powojennych. Wspólnie przeszliśmy w czwartek (29.02) trasę pod pomnik kpr. Konrada Winklera, gdzie zapaliliśmy światło pamięci i odczytaliśmy wiersz Zbigniewa Herberta "Wilki". Dodatkowo chętni uczniowie wzięli udział w ogłoszonym jeszcze przed feriami konkursie historycznym pt. "Póki nie jest za późno". Chodziło o spisanie wspomnień członków swoich rodzin z okresu II wojny światowej oraz czasów powojennych - a ponieważ jest ich już coraz mniej, stąd nazwa konkursu. Prace konkursowe Hanny Saroty (kl. 4), Mileny Stochel (kl. 5) oraz Filipa Chochoła (kl. 6) zostały nagrodzone medalami i tematycznymi koszulkami, a wyróżnienie otrzymała praca Anity Zajegi (kl. 4). Laureatom i wyróżnionym gratulujemy!
Organizatorką akcji w naszej szkole była pani Małgorzata Renkiewicz.
8
"Przygody Kota"
W środę (28.02) nasze przedszkolaki i uczniowie klas 1 - 3 udali się na wycieczkę do olkuskiego MOK-u, aby zobaczyć przestawienie pt. „Przygody Kota”. Była to opowieść o dwóch kotach, które szukały odpowiedzi na zasadnicze pytanie: jak złapać myszy? Przedstawienie miało niezwykle ciekawą formę, w której przeplatały się elementy teatru cieni, teatru lalek i musicalu. Cieszy, że przedstawienia na scenie MOK-u stały się prawdziwym przedsmakiem teatru, bo jest szansa, że miłość do tej formy ekspresji artystycznej zostanie w dzieciach na lata.
2