Aby stymulować rozwój mowy u dzieci, należy stosować różne zabawy, wśród których bardzo pomocne są np. zabawy dźwiękonaśladowcze – naśladowanie: odgłosów zwierząt, pojazdów, itp.
Są one też niezbędne w rozwijaniu słuchu fonematycznego (zwanego mownym). Zachęcajmy więc dzieci, aby udawały odgłosy otoczenia: „mowy” zwierząt, pojazdów, a najlepiej róbmy to wspólnie z dzieckiem - to przecież świetna zabawa.
Można to naśladowanie dźwięków połączyć z ruchami rąk i całego ciała – ćwiczymy wówczas koordynację ruchową - i to dopiero może być super! Kształtuje się wtedy intonacja, akcent, rytm, a także zwiększa się sprawność i koordynacja narządów mowy - ale tylko, kiedy wielokrotnie powtarzamy te zabawy.
I właśnie doskonalenie słuchu fonemowego było jednym z głównych zadań podczas grupowych zajęć logopedycznych w naszym oddziale przedszkolnym z okazji niedawno obchodzonego Europejskiego Dnia Logopedy, które poprowadziła pani Dorota Ćwięczek.
Ćwiczenia słuchowe poprzedziła wesoła „gimnastyka buzi i języka” - tym razem różne warianty ćwiczeń "przyleciały” do dzieci najprawdziwszym balonem! Każdy uczestnik zabawy rzucał kostką, na której widniały te same kolory, którymi odznaczał się balon. Kolor decydował o propozycji ćwiczeń aparatu artylulacyjnego.
Wszystkie dzieci wzorowo wykonały ćwiczenia z zakresu gimnastyki buzi i języka. Najmłodsi naśladowali zwierzątka, które przyleciały do nich balonem (piesek, sowa, ptaszek, żabka, baranek).
Następnie przedszkolaki wskazywały obrazki, których nazwy różniły się tylko jedną głoską, i powtarzały ich nazwy.
W dalszej kolejności były klamerkowe zabawy z kolorowymi kartonikami, gdzie trzeba było się wykazać umiejętnością analizy głosowej - i tu pięknie wykazali się najstarsi spośród przedszkolaków oraz pierwszoklasiści - którzy w nagrodę dla młodszych kolegów i koleżanek przygotowali oryginalne „dmuchajki” w postaci małych, ziejących ogniem smoków.
Ćwiczenia oddechowe z użyciem pomysłowych i ślicznych dmuchajek sprawiły (jak widać na zdjęciach) wszystkim olbrzymią radość!