Jako że prężnie działa w naszej szkole logopedka, pani Dorota Ćwięczek, poniżej jej notka z przeprowadzonych niedawno zajęć.
"Logopedia z pszczółką Mają"
Podczas zajęć logopedycznych, które z niewielkim poślizgiem czasowym (choroba nie wybiera) odbyły się z okazji Światowego Dnia Pszczoły, obchodzonego 20 maja, przedszkolaki doskonale się bawiły wcielając się w role pszczółek.
Na początku przypomniały sobie wszystko to, co już wiedzą na temat życia tych pożytecznych owadów. Wszak pszczoły tworzą nie tylko miód, który możemy jeść, ale pełnią jeszcze bardzo ważną rolę w przyrodzie: zapylają kwiaty!
I w związku z tym wszystkie przedszkolaki zamieniły się w pracowite pszczółki „latając" wokół kolorowych kwiatów na łące. Przy okazji w wolnej chwili przenosiły pyłek z kwiatka na kwiatek - ale przy pomocy słomki- wykonując tym samym ćwiczenia oddechowe. Plaster miodu symbolizował ul, więc po skończonej pracy pszczółki wracały do swych domków, a podczas lotu, naśladowały oczywiście bzyczenie pszczoły (ćwiczenia dźwiękonaśladowcze).
Po tak ciężkiej pracy, odpoczywały słuchając opowieści z książki o wakacyjnej przygodzie biedronki wraz z pszczołami.
Kolejnym etapem zajęć logopedycznych była „Smaczna gimnastyka dla języka", czyli zlizywanie miodu z talerzyka (ale w odpowiedni sposób). To bardzo ważne ćwiczenie na pionizację języka, która jest podstawą do usprawniania mowy i niwelowania wad wymowy.
Dużą sympatią wśród dzieci cieszy się od lat pszczółka Maja, więc po obejrzeniu filmiku o tym, jak powstaje miód (z serii: "Z kamerą wśród pszczół"), dzieci miały możliwość spotkania z pszczółką Mają podczas bajki pt. "Pierwszy lot".
Na końcowym etapie zajęć (to elementy sensoplastyki) dzieci przy użyciu plasteliny stworzyły własną pszczołę - uzupełniając obrazek. To doskonała forma rozrywki i rozwoju, która pozwala ćwiczyć nie tylko kreatywność i wyobraźnię przestrzenną, ale także motorykę małą (sprawność rączek), a nawet zdolności językowe.