Światowy Dzień Pluszowego Misia w poniedziałek, 25 listopada, obchodzili też z paniami Renią Woźniak i Dorotą Ćwięczek, uczniowie i uczennice klas I - III. Na wstępie obejrzeli film edukacyjny "Historia pluszowego misia", po czym miały miejsce zagadki wzrokowe na tablicy pod hasłem: "Jakie znacie sławne misie?". Okazało się, że wszystkie kolorowe ilustracje misiowych postaci są dobrze znane dla większości uczniów. Kolejnym punktem zajęć było zaprezentowanie przez dzieci przyniesionych misiów i pluszaków (każdy miś miał swoje imię). Następnie dzieci zaprosiły swoje pluszaki do zabawy ruchowej przy piosence "Pokochaj pluszowego misia". Zabawa w kole przy wesołych rytmach piosenki to doskonała gimnastyka śródlekcyjna. Chwilą wyciszenia po zabawie było układanie puzzli z Kubusiem Puchatkiem, a następnie karciana gra towarzyska "Misiowa bitwa na wysokość". Uczniowie wysłuchali także wiersza Agaty Dziechciarz "Rodzina misiaczków" i mieli okazję chwilę o nim porozmawiać. Końcowym etapem zajęć był "Labirynt z misiami" oraz kolorowanie odznaki: DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Dodatkowo pierwszaki wycinały elementy puzzli i przyklejały je, tworząc postać misia. Na koniec narysowały portrety swoich pluszaków, które w tym dniu towarzyszyły im podczas zajęć.
"Pokochaj pluszowego misia"
- 16
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
25 listopada, w poniedziałek, przypadało urocze i bardzo lubiane przez dzieci i wielu dorosłych święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia!
Także nasze przedszkolaki świętowały tego dnia z panią Agnieszką Stankiewicz hucznie i na sportowo
Ale zaczęło się od krótkiej „misiowej” pogadanki oraz obejrzenia bajki edukacyjnej dla przedszkolaków z serii „KAMLOTKI” o tym święcie. Było także słuchanie misiowej piosenki i misiowa fotobudka, a potem wycinanie (całkowicie samodzielnie) misia z kół. Następnie uczestnicy przeszli na górny korytarz, gdzie czekał już na nich cały zestaw do ćwiczeń gimnastycznych - dodatkowo z wykorzystaniem nietypowego „przyrządu”, czyli pluszowej zabawki Maluchom wyraźnie się podobają zajęcia w ruchu, niektóre uczą się dopiero zasad fair play, a inne pokonują swój dziecięcy egoizm i uczą przegrywać (zawsze można przecież wygrać w jakiejś innej konkurencji). Na koniec każdy przedszkolak dostał zasłużony medal „Przyjaciel Pluszowego Misia”
8
"Przyjaciele z Bullerbyn"
W ubiegły poniedziałek, 20 listopada, nasze przedszkolaki oraz uczniowie i uczennice klas I - IV wybrali się do olkuskiego MOK-u na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza pt. „Przyjaciele z Bullerbyn”. Oparte na historii kilkorga dzieci - małych przyjaciół, których przynajmniej niektóre imiona pamięta chyba każdy, ciągle żywo przemawiającej do dzieci w każdym zakątku świata, gdzie je przetłumaczono - czyli na książce Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Dzięki musicalowej formie przedstawienia i jego interaktywnej formule, wiele dzieci zupełnie nieświadomie i spontanicznie chłonęło idee współpracy, integracji i wzajemnego szacunku. Taka to była edukacja przez teatr, muzykę i zabawę - niezwykle skuteczna i lubiana przez dzieci.
4
WIECZORNICA Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy w naszej szkole Wieczornicą Patriotyczną, która oprócz uczniów i ich rodziców zgromadziła licznych mieszkańców Zawady. Uroczystość rozpoczęliśmy od obejrzenia pokazu musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach. Zaproszona na uroczystość dyrektor tej szkoły, pani Anna Klatt, złożyła przybyłym życzenia udanego świętowania i wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę. Po pokazie wszyscy przybyli do nas goście, przystrojeni przypinkami - symbolami narodowymi, rozdanymi przez dwoje najmłodszych uczniów w strojach krakowskich, udali się do szkoły na dalszy ciąg zaplanowanych obchodów Święta Niepodległości.
Uczniowie - młodzi artyści, w przedstawieniu liryczno-muzycznym zabrali zgromadzonych w podróż do przeszłości. Podróż w czasie z przewodnikiem - Józefem Piłsudskim, rozpoczęliśmy więc od czasów niewoli: rozbiorów Rzeczpospolitej, przez powstania narodowe, aż do wybuchu pierwszej wojny światowej i odzyskania niepodległości w 1918 roku. W akademii przeplatały się wiersze i pieśni pełne tęsknoty za ojczyzną i trudnej miłości do niej.
Po tej ogromnie wzruszającej części uroczystości głos zabrał gość, ppłk Paweł Kaziród składając wszystkim życzenia, byśmy umieli doceniać niepodległość, która nie jest dana raz na zawsze, i pamiętali o swoich obowiązkach wobec ojczyzny, która w zamian obdarza nas prawami. Następnym punktem obchodów było wspólne z mieszkańcami śpiewanie pieśni patriotycznych, a także w ramach rozbudzania patriotyzmu lokalnego - spotkanie z panem Kazimierzem Tomczykiem, który od jakiegoś już czasu pracuje nad monografią wsi Zawada, aktywnie wspierany przez dobrego ducha tego przedsięwzięcia, czyli panią Olę Orkisz.
Całość już w lżejszej atmosferze zakończył ostatni punkt programu: poczęstunek najprawdziwszą żołnierską grochówką.
Fantastyczny, czasem wzruszający, ale także momentami jak legionowe piosenki wesoły wydźwięk tych obchodów sprawił, że gospodarze, czyli dyr. Anna Kaziród i sołtys Michał Kumor, biorą pod uwagę ustanowienie ich cykliczności. Owacje na stojąco dla uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali młodych aktorów i całą oprawę, czyli dla pani Małgorzaty Renkiewicz, pani Anety Kuligowskiej-Rogóż i pana Zbigniewa Rogóża oraz wspomagających ich wychowawców wszystkich klas, niech długo brzmią w ich uszach, będąc świadectwem najwyższego uznania.
16
Małopolski Konkurs Recytatorski
To już oficjalne! Mamy świetną wiadomość: uczennica klasy ósmej, Wiktoria Piątek, została finalistką etapu powiatowego Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego! Wielkie gratulacje!
Przed Wiktorią już ostatni, choć chyba najtrudniejszy etap - wojewódzki - który odbędzie się 20.11 już w Krakowie. Trzymajmy mocno kciuki!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W miniony wtorek, 5 listopada, przypadał Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek Właśnie tego dnia uczniowie klas I - III uczestniczyli w przygotowanych na tę okoliczność zajęciach, przygotowanych przez wychowawczynie, panie Renatę Woźniak i Dorotę Ćwięczek. Na dobry początek utworzyli barwną gazetkę tematyczną, składającą się z własnoręcznie wykonanych ilustracji do ulubionych bajek i baśni. Były to bajki klasyczne i współczesne, pojawiały się postacie książkowe i filmowe. Uczniowie odgadywali nawzajem imiona przedstawionych na ilustracjach bohaterów i tytuły bajek kolegów i koleżanek. Atrakcją dla dzieci okazały się zabawy w skojarzenia "Jaka to bajka?", dzięki którym niektórzy poznali nowe bajkowe postacie, jak również gra "Ja mam… - Kto ma…?". Następnie uczniowie podzieleni zostali na grupy i rozwiązywali test 10 pytań, który wszyscy wykonali prawidłowo. W tym klasowym spotkaniu uczestniczyła Syrenka Joasia, Elza czyli Lenka, wróżka Zuzia i dalmatyńczyki z kl. 2, a Wojtuś przyniósł ulubiony miód Kubusia Puchatka.
Taka forma zajęć to nie tylko dobra zabawa integrująca dzieci, ale także zachęta do samodzielnego CZYTANIA bajek, a z czasem i innych książek, zaś na tym najbardziej w naszej szkole nam zależy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek świętowały w tym samym dniu także nasze przedszkolaki z panią Beatką Madejską. Ale świętowały troszkę nietypowo, bo bez przebieranek, za to z odrobiną rywalizacji fair play Wyłonione więc zostały dwie drużyny, a następnie przedstawione im zostały zadania konkursowe:
1. Co to za bajka? - zagadki z nieoczywistymi fragmentami bajek.
2. „Jaka to piosenka?"- zagadki z wykorzystaniem piosenek z bajek animowanych.
3. „Pomagamy Kopciuszkowi"- czyli oddzielanie grochu od fasoli i ryżu (świetna zabawa rozwijająca sprawność manualną).
4. „Zatrute jabłko"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks.
5. „Baśniowe podliczanie"- dodawanie punktów i porównywanie wyników drużyn.
Rywalizacja przy dobrej zabawie bardzo się dzieciom spodobała, a na koniec okazało się, że obydwie drużyny zebrały po 14 punktów, a więc REMIS.
Jako dodatkowa atrakcja było własnoręczne wykonanie bransoletki z medalem upamiętniającym ten dzień.
13
Bal Wszystkich Świętych
,,Taki mały, taki duży może świętym być” - któż nie zna słów piosenki Arki Noego?! Dziś (30 października) uczennice i uczniowie naszej szkoły razem z przedszkolakami bawili się do jej rytmu, oczywiście jednocześnie się ucząc. I to od najlepszych!
Bo w szkole zagościły postacie z przeszłości, które zyskały status świętych, a gospodarzem spotkania był święty Jan Paweł II. Odwiedzili go inni święci dając użyteczne wskazówki, jakim człowiekiem warto być. A byli to święci: Faustyna, Brat Albert, Franciszek i Hiacynta z Fatimy, Teresa, Jadwiga Królowa, Jan Bosko, Rafał Kalinowski i Archanioł Michał. W ich role wcielili się uczniowie i uczennice najmłodszych klas.
Nie zabrakło również i innych świętych, za których byli przebrani pozostali uczestnicy dzisiejszej zabawy. Pomysłowość dzieci i rodziców, ale także nauczycieli (co warto podkreślić) znalazła swoje ujście w przebraniach Aniołów, pasterzy, apostołów i wielu patronów - z ich atrybutami - żyjących w minionych wiekach (np. św. Anna i św. Katarzyna ze Sieny).
Pamiętajmy, że możemy ich naśladować i czerpać od nich życiową mądrość.
Za przygotowaniem i poprowadzeniem dzisiejszego Balu Wszystkich Świętych stał pan Jarek Piekarz, a w przygotowaniach właściwej oprawy wsparł go duży zespół nauczycieli, za co serdecznie DZIĘKUJEMY
10
Spotkanie z przedstawicielami KPP w Olkuszu
We wtorek - 29 października, mieliśmy w naszej szkole bardzo miłych gości (choć bywają kojarzeni częściej z kimś budzącym co najmniej niepokój i przypominanie sobie wszystkich „grzeszków” na sumieniu): odwiedzili nas dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, starszy sierżant Piotr Rotuski, oraz komisarz Katarzyna Matras. Zwłaszcza pani policjantka z wielką swadą i wprawą błyskawicznie nawiązała dialog zarówno z przedszkolakami, jak i uczniami z klas 1-3 i tak poprowadziła rozmowę o swoim zawodzie i szeroko rozumianym bezpieczeństwie, że wszyscy słuchali ogromnie zaciekawieni. Mieli zresztą okazję również odrobinę „posmakować” tej pracy przy wykonywaniu odcisków palców.
Ponieważ początek roku szkolnego to jest ten czas, kiedy zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy odwiedzają szkoły i przedszkola przypominając najmłodszym głównie o zasadach bezpiecznego poruszania się po ulicach, to także nauczyciele w tym samym czasie realizują zbliżoną tematykę. Poniżej oprócz zdjęć z tego spotkania można będzie zobaczyć zdjęcia z ćwiczeń praktycznych na drodze w pobliżu szkoły w ramach realizacji treści programowych z edukacji społeczno-przyrodniczej pod nazwą „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły". Przy okazji uczniowie opanowali na pamięć wiersz: "Gdy zamierzasz przejść ulicę - musisz poznać tajemnicę ...." .To 5 zasad przechodzenia przez jezdnię, które pierwszoklasiści muszą znać bez najmniejszej pomyłki.
8
Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości
Dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zawadzie, pani Anna Kaziród, oraz sołtys wsi Zawada, pan Michał Kumor, mają przyjemność zaprosić mieszkańców Zawady na wieczornicę z okazji obchodów Święta Niepodległości, która odbędzie się w środę 13 listopada o godzinie 16:00.
W programie:
1. Musztra paradna w wykonaniu uczniów i uczennic klas mundurowych Zespołu Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach; gościem będzie dyrektorka tej szkoły, pani Anna Klatt.
2. Spektakl literacko-muzyczny w wykonaniu uczniów i uczennic SP im. Wojska Polskiego w Zawadzie pod kierunkiem pana Zbigniewa Rogóża i pani Małgorzaty Renkiewicz.
3. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (zapewniamy teksty).
4. Poczęstunek w postaci żołnierskiej grochówki zapewniony przez sołtysa wsi Zawada.
Zebrane w tym dniu DOBROWOLNE DATKI zasilą zbiórkę na rzecz wydruku książki - monografii wsi Zawada.
Serdecznie zapraszamy!
Małopolski Konkurs Recytatorski "Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”
Bardzo dobra wiadomość: nasze uczennice, tj. Ania Orkisz, Milena Stochel (kl.6) i Wiktoria Piątek (kl.8 ), bardzo efektownie zaprezentowały się w Małopolskim Konkursie Recytatorskim w etapie gminnym, który odbył się w środę, 23 października, w Bibliotece Pedagogicznej w Olkuszu.
Miarą sukcesu jest to, że Wiktoria została zakwalifikowana do etapu powiatowego, który odbędzie się 6.11.2024 r. - trzymajmy kciuki!
Konkurs Carbon Footprint Challenge Award
Zaczęło się od ekologicznych akcji łączących pokolenia: „Zasadź ze mną drzewo, Dziadku!” i „Zasiej ze mną łąkę kwietną, Babciu!”.
Potem pojawił się listek Karolinexu na plastikowe zakrętki i cykliczne zbiórki elektrośmieci.
Następnie sukcesywnie zaczęły się wymiany zwykłych śmietników na zestawy do segregowania śmieci w salach i na korytarzach szkolnych oraz stałe przypominanie, jak ta segregacja ma wyglądać.
Było też włączenie się w akcję Fundacji ABCXXI „OCALIMY ŚWIAT!” i kontynuacja corocznego „Sprzątania świata”.
Pojawił się także superpomysł - zaplanowany na coroczny - pod nazwą „Wyprzedaż garażowa”, która ma pomóc ograniczyć konsumpcjonizm i dać drugie życie rzeczom.
No i był plan, żeby wyeliminować z cateringu jednorazowy plastik oraz oszczędzić wodę, którą przedszkolaki ciągle zapominały zakręcać…
I wtedy pojawiły się ONE: panie Marta Seweryn, Agnieszka Tomasik-Świderska i Agnieszka Rozwadowska, czyli Carbon Footprint Foundation.
Zaproponowali nam 20 000 zł z tzw. LOKALNEGO OFFSETU WĘGLOWEGO w zamian za szereg kolejnych działań proekologicznych, a zwłaszcza zmniejszających ŚLAD WĘGLOWY.
Dzięki temu mogliśmy zaopatrzyć się w:
1. naczynia i energooszczędną zmywarkę do nich,
2. nowe, energooszczędne podgrzewacze wody (w miejsce starych, ogromnych, pożerających prąd bojlerów),
3. oszczędzające wodę krany na fotokomórkę
4. wymienić ok.25% starej instalacji elektrycznej na nową!
Oprócz tego mieliśmy też i w oddziale przedszkolnym i w szkole szkolenie o śladzie węglowym.
A po drodze była fantastyczna akcja pod nazwą „Maj na rowerach”, która naprawdę zmieniła „zwyczaje transportowe” nie tylko wielu uczniów, ale także ich rodziców i dziadków, którzy także w czerwcu, wrześniu i październiku - jeśli pogoda pozwala - nadal przyjeżdzają do szkoły na rowerach!
W dalszych planach jest niezależność energetyczna z fotowoltaiką i pompą ciepła - nasze wielkie marzenie!
Wszystkie te działania (a najważniejsza jest ich stałość, cykliczność) znalazły uznanie w oczach jurorów konkursu Carbon Footprint Challenge Award, do którego zostaliśmy nominowani razem z czterema innymi szkołami w woj. Małopolskim.
I tak 7 października w sali teatralnej ICE Kraków podczas trwającego niemal cały dzień wydarzenia o nazwie Carbon Footprint Summit okazało się na gali rozdania nagród, że nasza szkoła TĘ NAGRODĘ OTRZYMAŁA! Odebrała ją dyrektorka szkoły, pani Anna Kaziród.
Wspaniały i ogromnie wzruszający moment!
W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
W październiku obchodzony jest i Dzień Zwierząt (4.10) i Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt (25.10), dlatego jest on miesiącem, w którym znacznie częściej myślimy o zwierzętach i troszczymy się o nie.
Z tego powodu od początku października trwała w naszej szkole zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska, a dzisiaj, tj. 22 października, wszyscy uczniowie i uczennice wybrali się ze swoimi wychowawcami na wycieczkę z tymi darami. Na początek jeszcze odwiedzili kino Helios w Dąbrowie Górniczej, żeby obejrzeć niezwykle sugestywną i udaną kontynuację kinowego animowanego hitu o emocjach, czyli „W głowie się nie mieści 2”. A później była już wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu (Miejski Zakład Usług Komunalnych). Oprowadzająca uczestników wycieczki wolontariuszka opowiadała o schronisku i pracy w nim, o tym, jak należy podchodzić czy głaskać obcego psa, ale też, jak bronić się przed atakiem psa. Pytała, czy wiedzą, skąd biorą się psy w schronisku, mówiła po kolei, jak pies do nich trafia, jest obserwowany, odrobaczany i szczepiony. Przyprowadziła też pieska - bardzo łagodnego i przyzwyczajonego do spacerów z dziećmi.
Za przywiezione dary i poświęcony zwierzętom czas, jako szkoła dostaliśmy dyplom z podziękowaniem.
6
Dzień Edukacji Narodowej
Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły obchody Dnia Edukacji Narodowej są także dniem oficjalnego i uroczystego przyjęcia do braci uczniowskiej. Już nie przedszkolaki, już nie zwykłe dzieciaki, ale właśnie Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zawadzie - i to brzmi dumnie.
Nasza uroczystość odbyła się w środę, 16 października, a w jej trakcie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, jak ci kandydaci na uczniów radzą sobie ze śpiewem, z tańcem, z wierszami i odpowiedziami na pytania sprawdzające ich wiedzę. Ponieważ poradzili sobie bardzo dobrze, to dyrektorka szkoły, pani Anna Kaziród, odebrała od nich ślubowanie i pasowała na Uczniów.
Następnie swój czas „w świetle reflektorów” mieli nauczyciele i inni pracownicy szkoły, ponieważ pani dyrektorka przyznała Nagrody Dyrektora Szkoły za rok poprzedni. Niech treść z dyplomów dla nagrodzonych nauczycieli i nauczycielek tutaj wybrzmi, jako że dla jednych jest definicją ich działań i postaw, a dla innych powinna być drogowskazem na ścieżce awansu zawodowego, aby na długie lata pozostali we wdzięcznej pamięci swoich uczniów i uczennic. „Za oddanie uczniom i ciągłą potrzebę wychodzenia im naprzeciw, zaangażowanie i sukcesy w pracy dydaktycznej oraz działanie na rzecz wspólnoty szkolnej. Z życzeniami radości i satysfakcji w wykonywaniu pracy nauczyciela - mentora, przewodnika i przyjaciela”.
Odpowiedzialni za przebieg uroczystości byli: Dorota Ćwięczek, Aneta Kuligowska-Rogóż i Zbigniew Rogoż, ale oczywiście pomagał cały duży sztab ludzi Na żywo już padło, ale jeszcze tutaj: WIELKIE „DZIĘKUJEMY”!
14
Gra terenowa
„Serwus! Idziemy z odwagą i motywacją” - pod taką nazwą odbyła się we wtorek, 15 października, gra terenowa zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu w olkuskim MOSiR-ze, w której udział wzięli uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły. Chodziło o zainteresowanie 14-15-latków zawodami, o których mogli nie słyszeć (np. profilera kryminalnego), ale też zarażenie pasją potrzebną do wykonywania zawodów, takich jak na przykład ratownik medyczny, strażak, leśnik czy nauczyciel. Przez zabawę uczniowie mogli aktywnie zdobyć wiedzę i popracować zespołowo - także z uczniami ze szkoły podstawowej z Braciejówki, z którymi trafili do jednej drużyny.
Gra odbyła się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
14
Nagroda Burmistrza
W poniedziałek - 14 października - podczas obchodzonego na szczeblu gminnym Dnia Edukacji Narodowej, pośród innych nauczycieli gminy Olkusz Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz otrzymał pan Zbigniew Rogoż. Wielkie gratulacje!
Obchody miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego w Olkuszu.
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
Końcówka września (a dokładnie: 26.09) - to był czas, kiedy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Ucząca w naszej szkole języków angielskiego i francuskiego, pani Sylwia Woźniczko, zaproponowała uczniom i uczennicom formułę konkursów. I tak: klasy 1-3 miały zadanie plastyczne - wykonać wybraną przez siebie techniką flagę państwa, w którym obywatele posługują się jako językiem oficjalnym angielskim lub francuskim (pierwsze zaskoczenie niektórych, że tych krajów jest tak dużo!). Natomiast uczniowie i uczennice klas 4-8 działali w zupełnie innej sferze: mieli ułożyć rymowankę zachęcającą do nauki języków obcych.
W wyniku obrad jury (panie Sylwia Woźniczko, Róża Dziwak i Anna Kaziród) zapadła decyzja, że zwycięzcami zostają: Piotrek Tracz (kl.3), Asia Mączka (kl.1) i Piotruś Orkisz (kl.1).
Natomiast w części literackiej triumfowała Julita Czarnota z klasy 4. GORĄCO GRATULUJEMY! A dzisiaj, tj. 14 października, odbyło się rozdanie nagród.
Poniższe zdjęcia przedstawiają zwycięskie prace oraz klasę 1. z ich tańcem i śpiewem po francusku (przygotowani przez entuzjastkę francuszczyzny, panią Dorotę Ćwięczek). Publikujemy także nagrodzony tekst autorstwa Julity Czarnoty.
„Droga koleżanko i drogi kolego
Warto uczyć się angielskiego,
Bo dzięki niemu poznawać możesz brata,
Który mieszka na końcu świata.
Możesz podróżować i poznawać kultury,
Uczyć się na dania zagranicznej receptury.
Zwiedzać piękne miejsca i rozumieć przewodnika
Bo angielski to część naszego niezbędnika.”
6
Jesienne zabawy kasztanami
A nasi kochani przedszkolni „Odkrywcy” uskuteczniali wczoraj (9.10) wspaniałe jesienne zabawy i ćwiczenia z użyciem najcudowniejszych chyba - a z pewnością najbardziej kochanych przez dzieci - „darów jesieni”, czyli KASZTANÓW!
Ćwiczyli więc motorykę małą stosując elementy sensoryki, czyli np. „kulali” okrąglutkie kasztanki w rączkach albo zanurzali w nich gołe stópki.
Bawili się też cyferkami, układając je z kasztanów i z przyjemnością przeliczając je przy tym Na koniec zaś wykonali obrazek z kaloszami w kałuży, a kiedy przyjdzie jesienny deszcz pewnie chętnie wybiorą się w takich kaloszach (i płaszczach nieprzemakalnych) na podwórko i pobrodzą sobie w kałużach.
6
Światowy Dzień Uśmiechu
Uśmiech najkrótszą, najprostszą jest drogą do szczęścia, do ludzkich serc -
Świat się piękniejszy przed Tobą otworzy, gdy tylko UŚMIECHNIESZ SIĘ!”
W pierwszy piątek października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu, jednak w naszej szkole obchodziliśmy go we wtorek (8.10) zgodnie ze scenariuszem zaproponowanym przez panią Katarzynę Paszyńską.
Najpierw więc uczniowie i uczennice ubrani w kolorze żółtym głosowali na najbardziej uśmiechniętego ucznia/uczennicę i takiegoż pracownika/pracownicę szkoły. I tak w wyniku głosowania „ordery uśmiechu”, czy raczej cytrynowe „statuetki uśmiechu” otrzymali: Mateusz Kocjan (kl.6) i pani Aneta Kuligowska-Rogóż - serdecznie gratulujemy!
Następnie wszyscy podzieleni na grupy pomalowali gigantyczne uśmiechnięte kolorowanki i mogli sobie zrobić uśmiechnięte zdjęcia w specjalnej oprawie. W tle zaś płynęły słowa piosenki „Don’t worry, be happy”. Znalazło się też sporo chętnych na zjedzenie cytryny z uśmiechem na ustach.
18
Budżet Obywatelski
PROJEKT NUMER 31
Wczoraj (7.10) rozpoczęło się głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Potrwa do 18 października, ale najlepiej nie czekać do ostatniej chwili.
Nasza szkoła w tym roku wspiera projekt nr 31 - czyli projekt OSP w Zawadzie.
Zawsze możemy liczyć na strażaków, więc teraz oni liczą na nas! Pomóżmy im zebrać potrzebną liczbę głosów!
Narodowe Czytanie
Przypadające jeszcze we wrześniu: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września - w dniu urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci) oraz akcja pod nazwą Narodowe Czytanie (7 września) zostały połączone przez ich koordynatorkę w naszej szkole, panią Anetę Kuligowską-Rogóż, w jedno wydarzenie i - z różnych względów - przeniesione na poniedziałek, 7 października.
W tym roku Prezydent RP, Andrzej Duda, zaproponował jako lekturę Głośnego Czytania dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego. Zaangażowani do głośnego odczytania wybranych fragmentów zostali uczniowie kl.6 (Adam, Ania i Krzysztof) oraz nauczyciele (panie Sylwia i Agnieszka oraz pan Jarek) i pani Dyrektor. We wprowadzeniu do lektury oraz podsumowaniu odczytanego teksu pani Aneta podkreśliła jego aktualność, oczywiście nie w warstwie językowej, ale znaczeniowej: przecież poszukiwanie swojego miejsca na ziemi i sensu życia (zwłaszcza z determinującą go historią czy polityką w tle) to coś, co dotyczy absolutnie każdego z nas.
5