Światowy Dzień Zwierząt zbiegł się idealnie z tematem edukacji przyrodniczej w kl. 2 i 3 w piątek, 4 października. Pani Renia Woźniak wyjaśniła uczniom, że data tego święta związana jest z postacią św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt (dokładnie: z datą jego śmierci). Piotrek, Ksawery i Antoni na podstawie przyniesionych z domu ilustracji i książek o zwierzętach opowiedzieli o swoich pupilach, a prezentacja multimedialna przypomniała uczniom, że zwierzęta - tak jak ludzie - jedzą, myją się, kichają, ziewają, bawią się i denerwują, smucą i cieszą, czują ból i kochają. Chłopcy obejrzeli jeszcze filmy edukacyjne: „Poznajemy dzikie zwierzęta i „Zwierzęta mórz i oceanów”. Jak pokazała niedawno zbiórka podpisów pod projektem zmian w ustawie o ochronie praw zwierząt (wystarczyłoby 100 tys. podpisów, a zebrano ponad 500 tys.!) los tych „naszych braci mniejszych”, jak o zwierzętach mówił św. Franciszek, jest dla nas niezwykle ważny!
Światowy Dzień Zwierząt
- 3
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka (30.09) w naszej szkole miał w tym roku wyjątkowo bogatą oprawę - w przedszkolu oraz w klasach 1-3 i 4-8 nie tylko koledzy otrzymali od swoich koleżanek drobne upominki, ale także mieli najprawdziwszą ucztę (dziękujemy wszystkim Mamom zaangażowanym w dostarczenie wszystkich smakołyków na prośbę Samorządu Uczniowskiego). Dodatkowo w jej trakcie odbywały się liczne gry i zabawy, m. in. kalambury, turniej warcabów, Mafia i FunFloor, a u przedszkolaków było nawet disco.
18
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w kl. I - III
Z małym wyprzedzeniem, w piątek 27 września, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (przypadał w niedzielę, 29.09) uczniowie klas 1- 3 wzięli udział w zajęciach, przygotowanych przez p. Renię Woźniak. Zanim wysłuchali bajki Elżbiety Janikowskiej: "Stracone kropki", musieli rozwiązać zagadkę i wysłuchać krótkiej pogadanki. Pani Dorota Ćwięczek zwróciła uwagę, że podobne sytuacje zdarzają się w życiu w naszych relacjach z rówieśnikami czy starszymi kolegami i koleżankami. Dzieci miały okazję uświadomić sobie, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji, a także spróbowały wyobrazić sobie, jak smutno jest, gdy się straci przyjaciół i nie można już do nich wrócić na skutek własnych (czasem zwyczajnie głupich) błędów. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowanki z bohaterką książki na pamiątkę wspólnego spotkania.
🍎🍏Dzień Jabłka w przedszkolu🍎🍏
28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka, ale nasi przedszkolni „Odkrywcy” nieco przyspieszyli jego obchody. Już w piątek (27.09) zrealizowali główny cel ustanowienia tego dnia, a jest nim popularyzowanie zalet tego owocu, który - z powodu tychże zalet - pojawia się np. w starym angielskim przysłowiu o zdrowiu: „An apple a day keeps the doctor away” (jedno jabłko dziennie trzyma lekarzy z daleka). My, dorośli, to wiemy, ale przedszkolaki dopiero odkryły, że w jabłkach są witaminy i minerały, które wzmacniają odporność, bo utrzymują nasz organizm w formie. Dodatkowo tę formę „Odkrywcy” postanowili wzmocnić używając przyniesionych pięknych, słodkich i pachnących jabłuszek jako przyrządu do ćwiczeń. A na koniec je - oczywiście po uprzednim umyciu - ze smakiem zjedli.
Bo warto kształtować nasze zdrowe nawyki!
3
Konkurs "Film o naszej szkole"
Jest nam niezwykle miło poinformować, że w wyniku głosowania (udział wzięli wszyscy nauczyciele naszej szkoły) oraz obrad jury, pod przewodnictwem dyr. Anny Kaziród (członkiniami były zaprzyjaźnione ekspertki z #CarbonFootprintFoundation )
wyłoniony został zwycięzca konkursu na filmik promujący naszą szkołę.
Autorami zwycięskiego filmiku są uczennice i uczeń klasy V: Hania Sarota, Anita Zajega i Antek Półtorak.
Serdecznie GRATULUJEMY!
www.facebook.com/100057399971607/videos/1226310951824082
"Sprzątanie Świata - Polska 2024"
22 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia dała sygnał do startu swojego najważniejszego programu: 31. Akcji Sprzątanie świata - Polska, która w tym roku poprowadzona została pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”.
My, czyli uczniowie i wychowawcy SP Zawada, jak co roku do akcji dołączyliśmy i w poniedziałek, 23 września, posprzątaliśmy NASZ kawałek Ziemi - tereny wokół szkoły (klasy 1-3), las i miejsca wzdłuż drogi w kierunku Przegini (klasy 4-5) oraz tereny leśne, w pobliżu mogiły kaprala Winklera i wzdłuż drogi w kierunku Gorenic (klasy 6-8).
Akcję w naszej szkole koordynowała pani Katarzyna Woszczek, która zadbała o przygotowanie teoretyczne (uczniowie na lekcjach wychowawczych przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów), zabezpieczenie w rękawice i odpowiednich kolorów worki (niestety, we własnym zakresie, gdyż nie wspiera nas już Wydział Środowiska UMiG Olkusz), a także o organizację odebrania tych „zbiorów”. Prawdę powiedziawszy ogromnie nas cieszy, że spełnia się cel tej akcji: w tegorocznym sprzątaniu śmieci w Zawadzie było zdecydowanie MNIEJ, niż w ubiegłym roku, kiedy pomóc w ich przetransportowaniu do szkoły musiała woźna, pani Jadzia.
OBY TAK DALEJ!
13
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Za nami kolejna edycja pikniku rodzinnego pod nazwą „Dzień Pieczonego Ziemniaka”, który odbył się w sobotę, 21 września. Idea sportowych zmagań i zabaw przyświecająca „od zawsze” temu piknikowi świetnie wpisała się w zamysł obchodów Narodowego Dnia Sportu, tylko impreza odbyła się tydzień później (na szczęście - bo pogoda była wtedy paskudna, a 21. świeciło przepiękne słońce).
Nasza szkoła wraz z nowym sołtysem Zawady, panem Michałem Kumorem, oraz Stowarzyszeniem „Nasza Zawada”, była jak zwykle współorganizatorem tej imprezy. Dopisała nie tylko pogoda, ale także ogrom atrakcji. Występy utalentowanych uczniów i przedszkolaków oraz pań i panów z Koła Gospodyń Wiejskich z Zawady, dmuchańce i „piana party”, przejazd zwyżką należącą do firmy Dachy Wadowski, kręcenie filmików typu 360 stopni, zabawa z użyciem wody od strażaków, mnóstwo konkurencji dla dorosłych i dzieci (największą popularnością cieszył się rzut ziemniakiem na odległość), a przede wszystkim otwierająca imprezę coroczna edycja biegów w kilku różnych kategoriach to skrót tego, co się działo. A była jeszcze druga „Wyprzedaż Garażowa”, uczennice z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu z klasy fryzjerskiej zaplatające warkoczyki i malujące buzie chętnym dzieciom, no i przede wszystkim pyszne pieczone na ognisku ziemniaki!
Każdy ze współorganizatorów ma swoją listę podziękowań. Ze strony szkoły podziękowania należą się wszystkim nauczycielom, którzy tak licznie przybyli i pomagali w sprawnym przebiegu imprezy - paniom: Reni Woźniak, Dorocie Ćwięczek, Anecie Kuligowskiej-Rogóż, Sylwii Woźniczko, Kasi Woszczek, Beacie Madejskiej, Agnieszce Stankiewicz, Małgosi Renkiewicz, Agnieszce Adamskiej i Kasi Klich-Kurze oraz panom: Jarkowi Piekarzowi, Zbyszkowi Rogóżowi i Danielowi Kordaszewskiemu. Podziękowania także dla mam, pani Ilony Stochel i Magdaleny Szczurek, które przygotowały (jako dodatek do wyprzedaży garażowej) przepiękne wianki z kwiatów i traw.
19
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
W nawiązaniu do Narodowego Dnia Sportu (15.09) na sportowo postanowiły świętować przedszkolaki z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. W piątek, 20 września nasi „Odkrywcy” do ćwiczeń wykorzystali sprzęt z odzysku, czyli plastikowe butelki ponownie napełnione wodą. Były więc biegi z butelkami, rzuty butelką, butelkowy slalom i przekładanie butelki. Po zakończeniu ćwiczeń „Odkrywcy”wykorzystali wodę do podlania naszego ogródka, a butelki wrzucili do odpowiedniego śmietnika (z pokrywą w kolorze żółtym) z zachowaniem zasad segregacji, natomiast zakrętki - do naszego listka „Karolinexu”. Na koniec trochę jako nagrody, a trochę jako atrakcja dla chętnych były brokatowe tatuaże.
Imprezę przygotowała i poprowadziła pani Beatka Madejska, a wspomagał ją pan Daniel Kordaszewski.
Międzynarodowy Dzień Kropki
W poniedziałek, 16 września, nasze przedszkolaki (najmłodsze z nich dopiero wdrażają się do bycia pełnoprawnymi przedszkolakami, a już były bardzo aktywne) świętowały z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki.
Zaczęły od obejrzenia filmu o tym święcie dla dzieci, a następnie układały gąsiennicę (od największej do najmniejszej kropki), fotografowały się w kropkowej ramce, kolorowały karty pracy, a dodatkowo dzieci 5- i 6-letnie zrobiły zadanie z wykorzystaniem liczebników porządkowych (np. pokoloruj drugą kropkę na pomarańczowo, a czwartą na czerwono). Na koniec cała grupa ozdabiala samodzielnie kropkami balony i wszyscy otrzymali od pani Agnieszki dyplomy za udział w kreatywnych zajęciach z okazji Dnia Kropki.
Także klasy II i III obchodziły z panią Renią Międzynarodowy Dzień Kropki. Po obejrzenie filmu „The Dot” chłopcy samodzielnie wykonali klasowe gry planszowe ustalając w nich własne zasady, a następnie mieli za zadanie połączyć ponumerowane kropki od 1 do 100 i pokolorować powstałe ilustracje. Na zakończenie „kropkowego” dnia mieli okazję w swoje planszówki zagrać i sprawdzić, czy wymyślone zasady dobrze się sprawdzają w praktyce.
Z kolei Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie I zaczął się od zajęć kreatywnych: wycinania kółek różnej wielkości, przyklejania i tworzenia wspólnego drzewa jesiennego, precyzyjnego kolorowania sylwety sowy oraz ćwiczeń oddechowych (z gatunku tych logopedycznych). W ramach poznawania świata różnymi zmysłami (i zgodnie z tematem lekcji) pierwszaki dotykały, wąchały i dokładnie oglądały oraz porównywały, a na koniec kosztowały owoce, warzywa, orzeszki i ciasteczka - szczególnie te okrągłe.
Wszyscy uczniowie za bardzo aktywny udział w zajęciach otrzymali kolorowe dyplomiki, a chętni dodatkowo wzięli udział w sesji zdjęciowej „na okrągło”. Oczywiście wszystko zostało poprzedzone wyjaśnieniem pytania „Skąd się wzięło Święto Kropki?" - odpowiedzi dostarczył filmik, w którym pierwszoklasiści poznali historię małej dziewczynki, która uważała, że nie potrafi rysować (na podstawie książki pt. "Kropka” P. Reynoldsa).
17
Wrzesień 1939r. - 85 lat temu
Począwszy od środy, 3 września, uczniowie poszczególnych klas odwiedzali ze swoimi wychowawcami miejsce, w którym zginął w 1939 r. żołnierz Wojska Polskiego, kapral Konrad Winkler.
Przyniesionymi zniczami i kwiatami, modlitwą i chwilą zadumy uczcili pamięć o nim. Takie miejsca pozwalają dostrzec, jak blisko może się rozegrać tragedia wojny, nagłej śmierci. To także ważny element wychowania patriotycznego, choć - jak się zastanowić - w najbardziej ekstremalnym wydaniu.
Obyśmy nigdy nie musieli go naśladować, ale równocześnie dziękujemy za poświęcenie!
Podziękowania
- Po uroczystej inauguracji roku szkolnego miał miejsce wspaniały zryw zwany kiedyś czynem społecznym w wykonaniu szeroko pojętego grona pracowników szkoły.Remont dobiegł właściwie końca, ale żeby uczniowie i przedszkolaki (zwłaszcza ich sala tego potrzebowała) mogli we wtorek, 3 września, wejść bezpiecznie do swoich sal, trzeba było je po prostu posprzątać, a że było to zadanie niewykonalne dla zaledwie dwóch pań woźnych, Ani i Jadzi (a one i tak pracowały najdłużej i najciężej), to pomagali wszyscy, którzy tylko mogli. Dlatego wielkie podziękowania dla Pań i Panów: Dorotki, Reni, Anety, Sylwii, Kasi, Małgosi, Karoliny, Beaty, Agnieszki, Róży, Jarka.Pomagali też mężowie personelu (podziękowania dla Panów Bartka i Przemka).P.S. Żeby nie było: „dyrekcja” też zakasała rękawy, bo żadnej pracy się nie boi
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 już dawno za nami, ale istniało niebezpieczeństwo, że się nie odbędzie we właściwym czasie. Na szczęście tak się nie stało - uroczystość odbyła się 2 września i przebiegła z należytym ceremoniałem. Rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego, po czym cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Dyrektorka Anna Kaziród powitała wszystkich zebranych i poprosiła o uczczenie minutą ciszy ofiar II wojny światowej. Następnie wygłosiła przemówienie, w którym nawiązała do historycznej daty 1 września 1939 roku. Pani dyrektorka podkreślała wagę ścisłej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców w procesie edukacyjnym. Poznaliśmy również nowych nauczycieli i uczniów. Akademia zakończyła się akcentem historycznym, nawiązującym do 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz życzeniami, by po pierwsze o wojnie mówić tylko jako o wydarzeniu historycznym, a po drugie, żeby ten rok dla każdego okazał się owocny, pełen odkryć nowych talentów i wielu sukcesów!
2
Wakacyjne remonty
- 11
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
„Rok szkolny 2023/2024 oficjalnie uważam za zamknięty” - tymi słowami dyr. Anna Kaziród rozpoczęła uroczystość, podczas której nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie, pożegnane przez młodszych kolegów i koleżanki zostali zerówkowicze i przywitane zostały wakacje z podróżami w rozmaite zakątki świata reprezentowane przez tańce, piosenki i wiersze.
Premierę miał także występ szkolnego zespołu utworzonego z uczniów klas I, II i IV, który przygotowany do występu przez pana Zbigniewa Rogóża zagrał na dzwonkach z towarzyszeniem skrzypiec (Julita Czarnota) dwie tradycyjne melodie, „Pojedziemy na łów” i „Były sobie kurki trzy”.
Podziękowania za pomoc w organizacji rozlicznych imprez, wydarzeń i akcji otrzymali również jak zawsze niezawodni i oddani Rodzice i Przyjaciele naszej szkoły. Dodatkowo dyplom i tytuł DARCZYŃCY szkoły odebrała prezes Carbon Footprint Foundation , pani Agnieszka Rozwadowska, która wraz z paniami Agnieszką Tomasik-Świderską i Martą Seweryn wprowadziła nas w tematykę lokalnego offsetu węglowego, zorganizowała przekazanie nadwyżki z cyklu imprez organizacji Cycling4Climate i wspólnie te 20 000 zł zamieniamy na urządzenia i działania, które pozwolą nam zostawić po sobie TYLKO DOBRY ŚLAD!
Przemiłym akcentem było także przekazanie przez przedstawicielkę Rady Rodziców, panią Paulinę Ćwięczek, podziękowań za cały rok pracy oraz upominków dla wszystkich nauczycieli, dyrektorki oraz pracowników administracji i obsługi, a także bonu na pewien zakup (będzie to niespodzianka, mamy nadzieję sfinalizowana do końca wakacji).
Za całość uroczystości odpowiedzialne były panie Dorota Ćwięczek i Beata Madejska, a w przygotowaniach i dekoracjach pomagał niemal cały zespół pracowników naszej szkoły - za co jeszcze raz DZIĘKUJEMY!
Teraz już pozostaje tylko życzyć wszystkim UDANYCH, SŁONECZNYCH WAKACJI!
21
Anita Zajega laureatką konkursu
Rzutem na taśmę, tuż tuż przed końcem roku szkolnego mamy wspaniałą wiadomość: nasza uczennica, Anita Zajega z kl. IV została laureatką II miejsca w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” wyłonioną przez Wojewódzką Komisję Konkursową (region Małopolska)!
Dzisiaj Anita odebrała nagrodę z rąk kierownika PT KRUS w Wolbromiu, pana Grzegorza Tomsi.
W tegorocznej edycji patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Bardzo się cieszymy tym sukcesem Anitki i GORĄCO GRATULUJEMY!
Nagrody Burmistrza
Z wielką przyjemnością informujemy, że troje naszych uczniów: Ksawery Jarosiński (kl. I), Aleksandra Mitka i Nadia Wadowska (obie z kl. III) zostało laureatami Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz!
Także ich nauczycielki, panie Dorota Ćwięczek i Renata Woźniak, otrzymały listy gratulacyjne jako współtwórczynie sukcesów swoich uczniów.
Gorąco gratulujemy i cieszymy się OGROMNIE!
Dzień Mamy i Taty
„Na widowni poruszenie, nie milkną owacje, bo w następnej kategorii mamy nominację!”
Pomiędzy 26 maja (Dzień Mamy) a 23 czerwca (Dzień Taty) nasze przedszkolaki pojawiły się na scenie w Alei Gwiazd (dokładnie w poniedziałek, 10 czerwca) i spośród wszystkich najukochańszych Mam i najwspanialszych Tatusiów wybrały największe gwiazdy w kategoriach: „Top model”, „Złota rączka”, „Łowczyni promocji” i „Tata trzyma formę”. Ale że gwiazd na widowni tego dnia było więcej - właściwie to same GWIAZDY, więc było znacznie więcej nagród w postaci piosenek, tańców i wierszyków. A że każda Mama i każdy Tatuś na to zasłużyli, to od swoich dzieci otrzymali oskarowe statuetki i inne drobne upominki. Jednak najpiękniejszy prezent pojawił się na koniec, a była nim wspólna praca twórcza - wspólnie spędzony czas przy własnoręcznym ozdabianiu toreb na zakupy. Jeszcze małe „afterparty” (oczywiście z kategorii: „Najlepszy poczęstunek na imprezie rodzinnej”) i … na kolejny oskarowy dzień trzeba będzie poczekać cały rok!
P.S. Uroczystość przygotowała i poprowadziła pani Beata Madejska wspomagana teamem: Agnieszka Stankiewicz i Sylwia Woźniczko.
24
XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zainicjowanego przez Fundację ABCXXI, już olkuska biblioteka - nieco wyprzedzając czas, żeby lepiej zaakcentować poszczególne wydarzenia - zorganizowała m. in. konkursy plastyczne „MÓJ DZIEŃ W BIBLIOTECE” (z II miejscem Jasia Orłowskiego) i „ZACZAROWANY ŚWIAT BAŚNI BRACI GRIMM” (z udziałem Nadii Wadowskiej i Oli Mitki).
A teraz, już stricte w wyznaczonym czasie (1 - 7 czerwca), także w naszej szkole postanowiliśmy poczytać naszym dzieciom. I tak uczniom klas I - III książkę Kuby Rozwadowskiego „Lemisław. Robot, który nie chciał zostać śmieciem” czytały w piknikowej atmosferze panie Renia Woźniak i Dorotka Ćwięczek. Natomiast uczniom i uczennicom klas IV - VII opowiadania „Leo” Joanny Olech i „Janek” Andrzeja Marka Grabowskiego z książki „Wszystkie kolory świata” przeczytali dyr. Anna Kaziród i pan Jarek Piekarz w nie mniej przyjaznej sali z pufami.
Obie książki zostały wybrane nieprzypadkowo: niezwykle wartościowe, dające pretekst do ważnych rozmów i rozważań, będą dostępne w naszym kąciku czytelniczym pod drzewem.
Pamiętajmy: CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
Czytanie ma wielka moc!
P.S. Dziękujemy Carbon Footprint Foundation za podarowanie książki Kuby Rozwadowskiego.
P.S.2 Przedszkolakom codziennie czytają ich wychowawczynie.
7
Wyróżnienie Milenki
Mamy bardzo dobrą wiadomość: Milena Stochel, uczennica kl. 5, otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym "Bezpieczne Wakacje" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Olkuskiej KOL we współpracy z Agencją Ochrony Nawigator Security pod patronatem Starosty Olkuskiego oraz Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu!
Dzisiaj (5 czerwca) w siedzibie KPP przyznane nagrody wręczył prezes Stowarzyszenia KOL, pan Arkadiusz Królewicz, a wszyscy wyróżnieni nagrodami mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają niektóre pomieszczenia komendy, w tym strzelnica dla policjantów i cela dla zatrzymanych.
To kolejny sukces Mileny, z którego ogromnie się cieszymy i serdecznie gratulujemy!
3
MAJ NA ROWERACH
Początek czerwca i nastrój świętowania był też okazją do podsumowania naszej akcji podjętej we współpracy z Carbon Footprint Foundation i z inspiracji działaniami prowadzonymi przez @Climate Classic Poland (#cycling4climate) - naszych partnerów/donatorów LOKALNEGO OFFSETU WĘGLOWEGO.
Chodzi o akcję MAJ NA ROWERACH, która była swego rodzaju zobowiązaniem wobec klimatu i przyszłości polegającym na ograniczeniu do minimum transportowania przez rodziców uczniów i przedszkolaków samochodami i zastąpienia tego JAZDĄ NA ROWERACH.
No i wyszło fantastycznie!
Ponieważ braliśmy pod uwagę także dni wolne od zajęć (trzeba było tylko wychowawcom przesyłać zdjęcia i filmiki zaświadczające o korzystaniu w te dni z rowerów), to w kalendarzach klasowych niektórzy mieli zaznaczone absolutnie wszystkie okienka!
Za stuprocentową rowerową frekwencję nagrodzone zostały Lena Chochół i Wiktoria Piątek.
O jeden przejazd mniej mieli Kuba Dziwak i Ola Mitka.
Kolejny przedział przejazdowy to: Milena Stochel, Maja Izdebska, Olga Kumor i Natalka Kordaszewska oraz Anita Zajega A ostatni nagrodzony pułap (22 przejazdy) to Antek Półtorak, Natalia Kocjan i Nadia Wadowska.
Pięknie jeździły także przedszkolaki mobilizując tym samym rodziców i dziadków do zmiany środka transportu I tak wyróżnili się: Lenka Rakowska, Olek Stochel i Szymon Piątek, ale formę trzymali także Gaja Dziwak, Daria Wadowska, Zuzia Mitka, Alan Krasny i Kajtuś Jarosiński (najmłodszy przedszkolak!) - WIELKIE BRAWA I DLA DZIECI I DLA RODZICÓW/DZIADKÓW!
Nagrody dla poszczególnych rowerowych aktywistów podarowane na ten cel przez Carbon Footprint Foundation to były np. bluzy i podkoszulki z organicznej bawełny (ograniczenie chemikaliów i zrównoważone rolnictwo) szyte w polskich szwalniach (skrócenie drogi transportu towarów to ogromne ograniczenie ŚLADU WĘGLOWEGO!)
Były też piękne notesy z papieru z recyklingu, woskowijki (rodzaj papieru na kanapki wielokrotnego użytku) czy ręcznie i w miejscowych wytwórniach wykonane mydełka. Za wszystkie te prezenty DZIĘKUJEMY, a pani dyrektor odebrała od wszystkich (ale i sama złożyła) zobowiązanie, że także w czerwcu JEŹDZIMY NA ROWERACH - dla klimatu!
1